Depo Tasarımı
MAKALE 05 Temmuz 2023
Depo Tasarımı

Depo tasarımı, operasyonların verimliliğini ve üretkenliğini doğrudan etkileyen tedarik zinciri yönetiminin kritik bir yönüdür. Bir depo tasarımının planlanması, ilgili çeşitli faktörler nedeniyle karmaşık bir süreç olabilir. Bu süreç, mevcut alanın uygun şekilde kullanılabildiği, operasyonların düzgün bir şekilde işlemesini sağlayan ve verimliliği artıran bir tesis yerleşiminin stratejik olarak planlanmasını içerir.

Pratik Depo Düzeni Tasarımının Önemi

Pratik bir depo düzeni tasarlamak, deponuzun verimliliği ve üretkenliği üzerinde doğrudan bir etkiye sahip olduğu için çok önemli bir süreçtir. Süreçlerin düzenlenmesi; operasyonları kolaylaştırmaya, üretkenliği artırmaya ve giderleri azaltmaya yardımcı olabilecek mantıksal bir sırayla oluşturulmalıdır. İyi planlanmış, uygulanmış ve optimize edilmiş depo tasarımı ile depolanan mallara kolay erişim sağlanabilir, depo içi seyahat süresini en aza indirilebilir ve sipariş karşılama oranları iyileştirilebilir.

Ek olarak, planlama aşamasında iş gereksinimlerinize göre tüm gereksinimleri göz önünde bulundurmak çok önemlidir. Bunun nedeni, tesisinizin inşaatı başladıktan sonra, planlanan düzeni değiştirmek, oluşabilecek ek malzeme ihtiyacı ve işçilik maliyetleri nedeni ile önceden ölçümleyerek planladığınız maliyetlerin çok üzerine çıkılmasına sebep olabilir.

Depo düzenini tasarlarken göz önünde bulundurulması gereken ilkeler

Aşağıdaki ilkeleri göz önünde bulundurmak, verimli bir tasarım yapmanıza ve depo operasyonlarını kolaylaştırmanıza yardımcı olabilir. Dikkate alınması gereken en önemli faktörlerden bazıları şunlardır:

Bütçeyle İlgili Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Depo tasarımına başlamadan önce, tüm iş gereksinimlerinizi değerlendirmek, ilişkili bütçeleri gözden geçirmek ve ardından tasarım planını buna göre oluşturmak önemlidir. Bu işlem sırasında, diğerlerinden daha kapsamlı ve pahalı olan bazı yerleşim tasarımlarıyla karşılaşabilirsiniz, ancak operasyonlarınız ve deponuzun fiziksel yapısı için en uygun ve maliyeti en düşük çözümü düşünmeniz önerilir.

Alan Kullanımı

Mevcut depo alanının etkin bir şekilde kullanılması; stok takibinin iyileştirilmesine, depo içi seyahat süresinin azaltılmasına ve genel operasyonel verimliliğin artırılmasına yardımcı olur. Depo düzeninizi tasarlarken; ofis alanları, boş paletler, şarj istasyonları vb. için ayrılacak alanı en aza indirirken depolama ve depo içinde gerçekleştirilecek operasyonel işlemler için maksimum alan ayırmak çok önemlidir. Ek olarak, alanı ne şekilde tahsis etmeye karar verdiğiniz; raf tasarımlarını, kurulum kapasitesini ve ürünlerin tesisinizde yerleştirilme planlarınızı etkileyecektir.

Akış

Ürünlerin, personelin ve ekipmanın kesintisiz operasyonel akışını sağlamak, deponuzun sorunsuz çalışması için depo tasarımında dikkate alınması gereken hayati öneme sahiptir. Her işlemi belirli bir sıraya göre ele alarak kolaylaştırmak için depo tasarımınızı stratejik olarak planlayıp verimsiz rotaları ve operasyonel tıkanmaları önleyebilirsiniz.

Erişilebilirlik

Depo tasarımınızı planlarken, tesisinizdeki tüm alanlara ve ürünlere kolay erişim sağlamak çok önemlidir. Düzen, personelin tesis genelinde gezinmesini kolaylaştıracak şekilde tasarlanmalı, farklı ürünleri taşımak zorunda kalmadan aradıkları ürünleri rahatça bulup toplayacak şekilde planlanarak uygulanmalıdır. Sonuç olarak, verimliliğiniz artırılabilir ve siparişler daha hızlı bir şekilde karşılanabilir.

Ekipman

Deponuzda taşıma, istifleme ve paketleme aletleri, palet rafları veya konveyörler gibi farklı ekipman türlerinin kullanılması yerleşim tasarımını etkileyebilir. İhtiyaç duyulan ekipmanı belirleyerek, ihtiyaçlarınıza göre en uygun yerleşimi değerlendirip tasarlayabilir ve tesisinizin verimliliğini artırabilirsiniz.

Verimlilik

Bir depodaki verim; işlenen ve mal kabul, yerleştirme, depolama, toplama, paketleme ve sevkiyat gibi çeşitli depo süreçlerinde hareket gören ürün sayısını ifade eder. Bu verileri toplayarak ve analiz ederek, verimli bir malzeme akışı sağlayacak ve deponuz için gerekli ekipmanı bulunduracak şekilde bir depo tasarımı planı oluşturabilirsiniz.

Personel

Gerekli çalışan sayısını, mevcut eğitim düzeylerini, vardiya zamanlarını ve diğer ilgili faktörleri bilmek, depo tasarımınızı iş gücünüzün üretkenliğini sınırlamayacak şekilde oluşturmanıza yardımcı olabilir. Ayrıca, düzen, yeni çalışanları ve gelecekteki ihtiyaçlarını güvenli bir şekilde karşılayabilecek şekilde planlanmalıdır.

Yetki Yönergeleri

Depo tasarımı yaparken, yerel makamlar tarafından oluşturulmuş olan yönergelere uymak çok önemlidir. Bu kurallara uymak sadece çalışanlarınız, ekipman veya diğer değerli varlıklarınızın güvenliğini sağlamakla kalmaz, aynı zamanda para cezalarından ve yasal sorunlardan kaçınmanıza yardımcı olur.

Özet

Tesisiniz için en uygun depo yerleşim tasarımını seçmek, kaynakların optimum kullanımını sağlamak için çok önemlidir. Bu görevin sizin için ezici olmadığından emin olmanın en iyi yolu, belirtilen faktörleri göz önünde bulundurmaktır. Bu, düzeninizi verimli bir şekilde tasarlamanıza yardımcı olabilir, bu da depo alanınızı daha iyi kullanmanıza, üretkenliği artırmanıza ve sipariş karşılama oranlarını iyileştirmenize olanak tanır.

Depo tasarımının yanı sıra; doğru depo yerini seçmek, rekabet etme ve müşterilere etkili bir şekilde hizmet etme yeteneğinizi de önemli ölçüde artırabilir. 

Bazı Örnek Depo Tasarım Hesaplamaları

- Kapı/Rampa sayısının belirlenmesi

Elleçleme ekipmanlarının belirlenmesi

Depo içi koridorların yükseklik ve genişliklerinin belirlenmesi

Depolanacak malzemeye göre raf tipinin belirlenmesi

Depolama yeri sayısının belirlenmesi

Depolama alanı en ve boyunun hesaplanarak depo içi koridorların sayı ve uzunluklarının belirlenmesi

Mal kabul ve sevkiyat alanlarının belirlenmesi

Sipariş hazırlama ve paketleme alanının belirlenmesi

Ekipman şarj ve park alanlarının belirlenmesi

Binanın en, boy ve yüksekliğinin hesaplanması

BENZER İÇERİKLER
İhtiyaca Uygun Çözüm ve İşbirlikleri
Lojistik çözümü ihtiyaçlarınıza göre uyarlayacağız. Size tavsiyelerde bulunmaktan ve tüm soruları mümkün olan en kısa sürede yanıtlamaktan mutluluk duyarız.